Kalkulator odsetek i porównywarka lokat

Skorzystaj z naszego kalkulatora odsetek, jeśli chcesz wiedzieć, ile zarobisz na lokacie. Automatycznie obliczony i odjęty od zysku zostanie także podatek od odsetek. Wprowadź wszystkie parametry lokaty, a natychmiast otrzymasz wynik obliczeń.

Skorzystaj także z możliwości porównania kilku lokat, aby wybrać, co jest dla Ciebie opłacalne. Istotnym parametrem do porównania lokat jest oprocentowanie efektywne, które uwzględnia także przedłużenie lokaty, dzięki temu możesz stwierdzić, czy lepiej zarobisz na lokacie rocznej, czy też na lokacie 6-miesięcznej, odnowionej wraz z odsetkami na kolejne 6 miesięcy.

Lokata 1

Oprocentowanie - roczna stopa procentowa lokaty. Im wyższe, tym wyższy zysk z lokaty. Uważaj jednak na sztuczki banków, które oferują np. lokaty progresywne - gdzie oprocentowanie w każdym miesiącu jest inne, zwykle w początkowych miesiącach bardzo niskie (już niedługo dodamy do naszego kalkulatora obliczenia dla lokat progresywnych). Oprocentowanie może być także zmienne, wtedy Bank ma prawo do zmiany oprocentowania w trakcie, jeśli zmienią się istotne warunki gospodarcze (np. stopy procentowe NBP).

Kapitalizacja odsetek - jest to częstotliwość, według jakiej Bank dolicza odsetki do rachunku lokaty. Im jest to częściej, tym zysk na lokacie większy, gdyż zarobione pieniądze procentują w kolejnych okresach odsetkowych.

Okres trwania - czas, na jaki zakładasz lokatę. Po tym okresie możesz odebrać Twoje pieniądze, albo przedłużyć lokatę na kolejny, taki sam okres. Nie każda promocyjna oferta Banku może być przedłużona, a często jest przedłużana na niekorzystnych warunkach, tak więc trzeba być uważnym!

Oprocentowanie efektywne - jest to oprocentowanie, które uwzględnia odnowienia lokat i kapitalizację odsetek, i przyrównuje naszą lokatę do lokaty założonej na rok, z roczną kapitalizacją odsetek. Nadaje się więc idealnie do porównywania różnych typów i parametrów lokat.